قالب وردپرس
آموزش برنامه نویسی جاوا - آموزش تشخیص سال کبیسه میلادی
آموزش تغییر نام گروهی فایل ها در جاوا

آموزش برنامه نویسی جاوا – آموزش تشخیص سال کبیسه میلادی

آموزش برنامه نویسی جاوا – آموزش تشخیص سال کبیسه میلادی

در اولین قسمت از آموزش برنامه نویسی جاوا ، قصد دارم تا شما را با آموزش تشخیص سال کبیسه میلادی که پیش نیاز آموزش تبدیل سال میلادی به شمسی می باشد آشنا کنم و سورس جاوای آن را در اختیار شما دوستان قرار بدهم .

نحوه تشخیص

همان طور که می دانید سال کبیسه هر ۴ سال یک بار اتفاق می افتد و ماه دوم  میلادی یعنی فوریه ( اسفند ماه در تقویم شمسی) ، به جای ۲۸ ، ۲۹ روزه حساب می شود .

در تقویم میلادی علاوه بر کبیسه‌های معمول چهارساله، طبق قرارداد برای محاسبه دقیق تر در هر ۴ قرن ، ۳  کبیسه چهارساله حذف می‌شود ( ولی در تقویم شمسی هر ۸ دوره یعنی ۳۲ سال به جای ۴ سال ، ۵ سال محاسبه می شود مانند سال های ۱۳۷۰ و ۱۳۷۵ ربا فاصله ی ۵ سال ، سال کبیسه محاسبه شد )

در تقویم میلادی سال‌هایی که بر ۴ بخش‌پذیر باشند (باقی‌ماندهٔ تقسیم آن سال بر ۴ برابر ۰ باشد) کبیسه هستند با این استثنا که از میان سال‌هایی که بر ۱۰۰ بخش‌پذیرند (سال‌های انتهای سده)، تنها آنهایی که بر ۴۰۰ نیز بخش‌پذیرند کبیسه هستند.
به عنوان مثال: سال ۲۰۰۴ میلادی سال کبیسه است (چون بر ۴ بخش‌پذیر است و سال انتهای سده نیست). سال ۱۹۰۰ میلادی با این که بر ۴ بخش‌پذیر است سال کبیسه نیست (چون از سالهای انتهای سده است که بر ۴۰۰ بخش‌پذیر نیست). سال ۲۰۰۰ میلادی سال کبیسه است (چون سال انتهای سده است که بر ۴۰۰ نیز بخش‌پذیر است).

پس الگوریتم آن به این صورت می باشد

۱-  اول سال را به ۴ تقسیم کن

۲- اگر بر ۴ بخش پذیر بود سال کبیسه است با این استثنا که :

اگر بر ۱۰۰ بخش پذیر بود ، کبیسه نیست ولی اگر بر ۴۰۰ بخش پذیر بود کبیسه است

۳-  واگر بر ۴ بخش پذیر نبود سال کبیسه نیست

کد پروژه تشخیص سال کبیسه در  زبان برنامه نویسی جاوا

 

 

قالب وردپرس